Aktualności

Lip 06

PBUK pomaga kierowcom przygotować się do zagranicznej podróży

Szykujesz się do wyjazdu za granicę własnym autem? Zanim siądziesz za kółkiem, musisz pamiętać o wielu sprawach, takich jak: przygotowanie pojazdu, spakowanie najważniejszych rzeczy, w tym dokumentów, wyznaczenie trasy. Ale to nie wszystko. Przed podróżą czeka Cię jeszcze załatwienie kilku niezbędnych formalności. Abyś o nich nie zapomniał, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowało specjalną listę kontrolną dla kierowców przygotowujących się do podróży pojazdem mechanicznym za granicę. Dzięki niej dopięcie wyjazdu na ostatni guzik będzie łatwe i szybkie. Pozwoli uniknąć nieprzewidzianych przykrości, a nawet wypadku.

 

Rozpoczęły się wakacje. Po kilku miesiącach otwarte zostały granice. Wielu zmotoryzowanych planuje więc podróż własnym autem nie tylko nad polskie morze, jeziora czy w góry. Niektórzy wybiorą się do innych państw.


Zanim jednak ruszą w trasę, muszą pamiętać o szeregu spraw. Jeśli ich nie załatwią, podróż zamiast przyjemnością, może stać się koszmarem. 

- Codziennie obieramy telefony od kierowców, którym w trakcie wakacji na Morzem Śródziemnym upłynął termin badania technicznego, w czasie odwiedzin krewnych w Europie Zachodniej skończyło się OC, albo podczas eskapady do mołdawskich winnic dobiegła końca ważność Zielonej Karty. Pytają nas, co mają zrobić w takiej sytuacji. Zawsze chętnie doradzimy. Ale pierwszą zasadą, o której wszystkim przypominamy, jest należyte przygotowanie się do podróży - mówi Mariusz Wichtowski, prezes PBUK.

Lista kontrolna dla kierowców wybierających się w podróż pojazdem mechanicznym za granicę (kliknij obrazek):

 

Checklista obraz


  

Przed wyjazdem, pojazd należy odpowiednio przygotować pod kątem technicznym. Trzeba też sprawdzić czy ma się odpowiednie dokumenty. Ich ważność musi być potwierdzona nie tylko na dzień wyjazdu, ale także na dzień powrotu do domu. Samochód musimy odpowiednio doposażyć, bo w różnych krajach ciążą na kierowcach różne powinności. Konieczne jest też zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w krajach, do których się udajemy oraz przez które będziemy przejeżdżać. 


- Informacje o przepisach i obowiązkach kierowców w danym kraju, znajdziemy na stronach internetowych polskich ambasad - przypomina Mariusz Wichtowski.

Właściwe przygotowanie się do podróży nie tylko sprawi, że upłynie ona komfortowo, ale także pozwoli uniknąć wypadków. A są one problemem ogromnym. Polscy kierowcy powodują za granicą zdarzenie drogowe co 7 minut!

- Brak odpowiedniego przygotowania się do wyjazdu, nieznajomość przepisów i niedostosowanie się do warunków oraz zwyczajów panujących na drogach innych państw jest przyczyną ogromnej liczby wypadków, jakie nasi zmotoryzowani powodują poza granicami Polski. W 2019 r. byli sprawcami ponad 73 tysięcy zdarzeń drogowych. To aż 200 dziennie! - zauważa Mariusz Wichtowski.

Dlatego Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowało specjalną listę kontrolną dla kierowców przygotowujących się do podróży pojazdem mechanicznym za granicę. Dzięki niej dopięcie wyjazdu na ostatni guzik będzie łatwe i szybkie. Można ją pobrać ze strony internetowej PBUK: Lista kontrolna dla kierowców.

- Przygotowana przez nas "checklista" to naprawdę duże ułatwienie dla każdego, kto myśli o zagranicznej podróży własnym autem. Wystarczy wejść na naszą stronę, pobrać listę i krok po kroku załatwiać wymienione na niej sprawy. Gdy wszystkie zostaną zrealizowane, można ruszać w trasę - podsumowuje Mariusz Wichtowski.

 

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...