Aktualności

Lut 18

Upadłość ubezpieczyciela w Gibraltarze

W działającej na Wyspach Brytyjskich a zarejestrowanej w Gibraltarze firmie ubezpieczeniowej Green Realizations 123 Limited (dawniej MCE Insurance Company Limited) tamtejszy sąd ustanowił zarząd komisaryczny. Oznacza to, że wstrzymano jej uprawnienia do zawierania nowych umów oraz odnowień.

 

Spółka powstała w Gibraltarze w grudniu 2012 r. Prowadziła działalność w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych w grupach:

  • 3 - Auto casco
  • 10 - OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
  • 18 - Assistance

 

Sąd Najwyższy Gibraltaru ustanowił w niej 19 listopada 2021 r. zarząd komisaryczny. Ze skutkiem od 5 listopada 2021 r. wstrzymano zawieranie nowych umów oraz odnowień. 

Dotychczasowe - zawarte wcześniej - umowy ubezpieczenia wygasły z dniem 14 stycznia 2022 r.

 

Poszkodowani oraz ubezpieczeni w niej są chronieni przez ustawowe systemy odszkodowawcze:

- w Wielkiej Brytanii przez Financial Services Compensation Scheme (FSCS)

- w Republice Irlandii przez Insurance Compensation Fund

 

Według ustaleń zarządu komisarycznego, w dniu jego ustanowienia nie istniały czynne polisy ubezpieczeniowe zawarte w Republice Irlandii. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie będą zgłaszane roszczenia odszkodowawcze.

 

- Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych udziela pełnych gwarancji związanych z wypłatą świadczeń odszkodowawczych, będących następstwem wypadków zaistniałych na terenie Polski, a spowodowanych ruchem pojazdów kierowanych przez ubezpieczonych w Green Realizations 123 Limited. Jednocześnie w przypadku zdarzeń zaistniałych w innych krajach EOG, w których zaangażowane były polisy tej firmy  wystawione w Republice Irlandii, udziela ochrony jako organ odszkodowawczy - mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

 

W przypadku zdarzeń zaistniałych w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w których zaangażowane były polisy wystawione w tych krajach, stosowne roszczenia można zgłosić bezpośrednio do Financial Services Compensation Scheme (FSCS).

 

W razie dodatkowych pytań związanych ze zdarzeniami spowodowanymi ruchem pojazdów ubezpieczonych w Green Realizations 123 Limited, PBUK służy pomocą: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (22) 551 51 00, ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa.

 

18 lutego 2022 r. 

 

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...