Aktualności

Mar 21

Rumuński Euroins stracił licencję

Rumuńska Komisja Nadzoru Finansowego (ASF) stwierdziła niewypłacalność lokalnego towarzystwa ubezpieczeniowego Euroins Romania Asigurare Reasigurare SA i cofnęła mu zezwolenie na prowadzenie działalności. Zapowiedziała też złożenie do sądu wniosku o wszczęcie postępowania likwidacyjnego wobec ubezpieczyciela.

 

Romania Asigurare Reasigurare SA nie prowadził działalności na terenie Polski. Firma jest liderem na rumuńskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, obsługującym ponad 2,5 mln klientów.

 

Roszczenia potencjalnych wierzycieli Euroins Romania SA można w tej sytuacji kierować do rumuńskiego Funduszu Gwarancyjnego dla Ubezpieczających (FGA). Wnioski składać można w sytuacji, gdy zdarzenie objęte ważną polisą ubezpieczeniową wystąpiło w okresie pomiędzy datą cofnięcia zezwolenia, a datą wypowiedzenia umów ubezpieczenia, ale nie później niż 90 dni od dnia ogłoszenia przez Sąd postanowienia o wszczęciu postępowania likwidacyjnego.

 

Zgodnie z rumuńskim prawem, wierzyciele Euroins Romania Asigurare Reasigurare SA mogą składać do FGA wnioski o odszkodowanie od dnia opublikowania decyzji ASF w Dzienniku Urzędowym Rumunii i maksymalnie do 90 dnia od chwili, w którym decyzja Sądu o wszczęciu postępowania likwidacyjnego stanie się prawomocna.

 

W przypadku roszczeń ubezpieczeniowych, które powstały po uprawomocnieniu się orzeczenia Sądu o wszczęciu postępowania likwidacyjnego, wnioski o wypłatę będzie można składać w terminie 90 dni od dnia powstania roszczenia.

 

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych informuje, że udziela poszkodowanym pełnych gwarancji w zakresie wszystkich roszczeń wynikłych z wypadków powstałych na terenie Polski spowodowanych ruchem pojazdów, których posiadacze mieli zawarte ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej  w rumuńskim towarzystwie Euroins Romania SA. 

 

W przypadku dodatkowych pytań związanych ze zdarzeniami spowodowanymi ruchem pojazdów ubezpieczonych w Euroins Romania SA, PBUK służy pomocą:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (22) 551 51 00, ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa.

 

21 marca 2023 r.

 

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...