Aktualności

Maj 17

Upadłość dużego ubezpieczyciela w Rumunii. Niewiele czasu dla poszkodowanych

Polscy podróżni, którzy w ostatnim czasie mieli wypadek drogowy w Rumunii, powinni mieć się na baczności. Jeśli sprawca zdarzenia był ubezpieczony w lokalnej firmie Astra Asigurări, mają niewiele czasu, aby zgłosić roszczenie i uzyskać odszkodowanie.

Polscy podróżni, którzy w ostatnim czasie mieli wypadek drogowy w Rumunii, powinni mieć się na baczności. Jeśli sprawca zdarzenia był ubezpieczony w lokalnej firmie Astra Asigurări, mają niewiele czasu, aby zgłosić roszczenie i uzyskać odszkodowanie.

 

Trzecie co do wielkości towarzystwo ubezpieczeniowe w Rumunii, Astra Asigurări, zostało postawione w stan upadłości. Rumuński Sąd Apelacyjny podtrzymał niedawno ostateczny wniosek w tej sprawie, złożony przez lokalny nadzór finansowy.

 

W tej sytuacji osoby poszkodowane w wypadkach drogowych, spowodowanych przez kierowców ubezpieczonych w Astra Asigurări, mają czas na zgłoszenie roszczeń odszkodowawczych tylko do 28 lipca 2016 r. Tego dnia upływa 90-dniowy termin przewidziany w obowiązujących w Rumunii regulacjach.

 

Roszczenia należy zgłaszać bezpośrednio do rumuńskiego ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego (FGA) na mocy porozumienia z funduszem ochrony ubezpieczonych (FPVS):

 

Fondul de Garantare a Asigura?ilor (FGA)

Str. Popa Petre nr. 24, Bucure?ti 020805, Sector 2, Romania
Tel. +40 21 211 60 37; +40 21 211 60 52; +40 21 211 60 73; +40 21 211 60 79
Fax: +40 21 211 60 94
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


? Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, mimo że nie jest właściwe w sprawie likwidacji roszczeń w tego typu sprawach, służy informacjami wszystkim zainteresowanym ? powiedział Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

 

 

Informacje dodatkowe 

 

Wniosek o odszkodowanie, składany do Fondul de Garantare a Asigura?ilor, powinien zawierać:

1. krótki opis roszczenia (po angielsku), wraz z najważniejszymi danymi dot. zdarzenia: datą, miejscem wypadku, danymi pojazdów (marka, typ, numer rejestracyjny, numer polisy wydanej przez Astra Asigurări, typ roszczenia tj. czy chodzi o szkodę rzeczową czy osobową, kwotowe sprecyzowanie roszczenia, numer rachunku bankowego, na który miałoby zostać przekazane ewentualne odszkodowanie),

2. wypełnione dokumenty dodatkowe (załączniki 1, 2, 3) oraz deklarację dotyczącą zdarzenia (załącznik 4) ? całość w języku angielskim,

3. dokument tożsamości poszkodowanego,

4. dokumentację zgłaszanego roszczenia (dokument wskazujący właściciela uszkodzonego pojazdu ? dowód rejestracyjny), dokumenty na podstawie których możliwe będzie ustalenie odpowiedzialności cywilnej (raport policji / oświadczenia świadków / druk wspólnego zgłoszenia szkody, zdjęcia uszkodzonego pojazdu, kalkulacja kosztów naprawy, faktury, przy szkodzie osobowej dokumenty medyczne, karty informacyjne, opinie medyczne i tp.). Ta dokumentacja może zostać sporządzona w języku miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej.

 

Pozostałe przydatne informacje dla poszkodowanych znaleźć można pod adresami:

http://www.fgaromania.ro/noutati-si-comunicate/comunicate/steps-to-be-taken-for-the-opening-of-the-claim-file-by-the-policyholder-guarantee-fund 

http://www.fgaromania.ro/noutati-si-comunicate/comunicate/steps-to-be-taken-in-order-for-the-claimants-to-obtain-compensationindemnity-due-from-the-policyholder-guarantee-fund 

 

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...