Aktualności

Sty 03

Ubezpieczyciel z Liechtensteinu w postępowaniu upadłościowym

Pochodzące z Liechtensteinu towarzystwo ubezpieczeniowe Gable Insurance AG zaprzestaje prowadzenia działalności. Miejscowy sąd otworzył z dniem 17 listopada 2016 r. postępowanie upadłościowe w stosunku do tego zakładu.

Gable Insurance AG nie prowadził działalności bezpośredniej na terenie Liechtensteinu. Był natomiast aktywnym ubezpieczycielem komunikacyjnym na rynkach Danii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Działał tam na zasadzie swobody świadczenia usług (Freedom of Service ? FOS).

Liechtenstein jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego i z tego względu na jego obszarze obowiązują regulacje Unii Europejskiej, także w odniesieniu do ubezpieczeń. Rynek asekuracyjny Liechtensteinu jest przy tym członkiem Systemu Zielonej Karty, reprezentowanym w radzie Biur Systemu przez Szwajcarskie Biuro Narodowe.

Z uwagi na swobodę poruszania się pojazdami mechanicznymi między poszczególnymi krajami członkowskimi EOG oraz Andory, Serbii i Szwajcarii, do zdarzenia drogowego rodzącego odpowiedzialność cywilną ze strony ubezpieczonych w Gable Insurance AG, mogło dość nie tylko krajach, w których to towarzystwo prowadziło bezpośrednią działalność.

W związku z tym Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zgodnie ze swoimi kompetencjami przekazuje informacje o możliwości dochodzenia roszczeń przez poszkodowanych mających rezydencję lub siedzibę na terenie Polski.

1. Ochrona w ramach Systemu Zielonej Karty:

a) W odniesieniu do ewentualnych wypadków spowodowanych przez kierującego pojazdem ubezpieczonym w Gable Insurance AG na terenie Polski, zdarzenia należy zgłaszać listownie na adres: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, 00-050 Warszawa, ul. Świętokrzyska 14 lub za pośrednictwem strony internetowej: www.pbuk.pl;

b) W przypadku szkód zaistniałych na terenie innego kraju, którego Biuro Narodowe jest członkiem Systemu Zielonej Karty, zdarzenie należy zgłosić bezpośrednio w Biurze właściwym dla kraju miejsca zdarzenia.
Dane adresowe poszczególnych Biur Narodowych można uzyskać na stronie internetowej PBUK: www.pbuk.pl

 

2. Ochrona w ramach Systemu Ochrony Gości (na podstawie Dyrektywy Komunikacyjnej 2009/103/WE):

W przypadku zdarzeń zaistniałych poza granicami naszego kraju, a które miały miejsce na terenie jednego z krajów EOG oraz Szwajcarii, szkodę można zgłosić bezpośrednio:

a) W przypadku pojazdów sprawców ubezpieczonych w Gable Insurance AG zarejestrowanych w Danii: Garantifonden for skadesforsikringsselskaber, Philip Heymans Allé 1, 2900 Hellerup, tel.: 41919191, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  

b) W przypadku pojazdów sprawców ubezpieczonych w Gable Insurance AG zarejestrowanych we Włoszech: Consap ? F.G.V.S. Servizio Organismo di Indennizzo, fax 0039 0685796334, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

c) W przypadku pojazdów sprawców ubezpieczonych w Gable Insurance AG zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii: Financial Services Compensation Scheme (FSCS), www.fscs.org.uk

 

Poszkodowani mogą też zgłosić zdarzenie bezpośrednio do Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych, działającego w tym przypadku jako organ odszkodowawczy w rozumieniu unijnej Dyrektywy Komunikacyjnej.

 

W każdym przypadku wątpliwości lub dodatkowych pytać można skorzystać z pomocy Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

 

PBUK

ul. Świętokrzyska 14 l
00-050 Warszawa
www.pbuk.pl 
Telefon: +48 22 551 51 01

 

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...