Aktualności

Sty 11

Roszczenia poszkodowanych w zamachu w Berlinie rozpatrywać będzie niemiecki fundusz gwarancyjny

Osoby poszkodowane oraz rodziny ofiar zamachu terrorystycznego, do jakiego doszło 20 grudnia 2016 r. w Berlinie, roszczenia odszkodowawcze powinny kierować do niemieckiego funduszu gwarancyjnego Verkehrsopferhilfe e.V. Takie stanowisko przesłało do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych niemieckie Biuro Zielonej Karty ? Deutsches Büro Grüne Karte e.V.

Po zamachu terrorystycznym, jaki miał miejsce 20 grudnia 2016 r. w Berlinie, powstało naturalne pytanie: do kogo rodziny ofiar oraz poszkodowani mają się zwracać o odszkodowania. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wystąpiło do niemieckiego Biura Zielonej Karty ? Deutsches Büro Grüne Karte e.V. ? odpowiednika PBUK w Systemie Zielonej Karty u naszego zachodniego sąsiada, z wnioskiem o interpretację niemieckiego prawa w zakresie rozpatrywania roszczeń odszkodowawczych.

 

Zgodnie z niemieckim ustawodawstwem, czyny wynikłe z winy umyślnej są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ataku terrorystycznego dokonano przy użyciu skradzionego zestawu pojazdów zaopatrzonych w polskie tablice rejestracyjne.

 

W takim przypadku właściwym organem do rozpatrywania wniosków odszkodowawczych jest niemiecki fundusz gwarancyjny Verkehrsopferhilfe e.V. z siedzibą przy Wilhelmstraße 43/43 G,10117 w Berlinie (www.verkehrsopferhilfe.de).

 

Szczególne okoliczności zdarzenia, wyłączające je z ogólnych zasad odpowiedzialności cywilnej w ramach obowiązkowego OC komunikacyjnego, sprawiają że nie mają zastosowania normy określone w Dyrektywie Komunikacyjnej 2009/103/WE odnośnie zasad i procedur dochodzenia roszczeń z tego zdarzenia. Dlatego PBUK nie może rozpatrywać wniosków odszkodowawczych ze strony polskich poszkodowanych.

 

Jednak w odpowiedzi na ich ewentualne potrzeby, Biuro będzie udzielać wszelkich niezbędnych informacji w tej sprawie.

 

Zwracać się o nie można

a) listownie na adres:
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
00-05- Warszawa, ul. Świętokrzyska 14,

b) telefonicznie pod nr 22 551 51 01,

c) lub przez internet:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pbuk.pl

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...