Aktualności

Mar 06

Pomoc poszkodowanym na terenie Bośni i Hercegowiny

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podpisało z Biurem Narodowym Bośni i Hercegowiny (Biro Zelene Karte u Bosni i Hercegovini) dwustronną umowę o ochronie gości. Umowa jest zgodna z przyjętą przez wszystkich członków Systemu Zielonej Karty konwencją o ochronie gości. Zakłada udzielanie pomocy podróżującym z i do krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w zakresie zbliżonym do zasad przewidzianych w unijnej Dyrektywie Komunikacyjnej.

Bosnia- Umowa zakłada przede wszystkim udzielanie systemowej pomocy Polakom, którzy mogą być uczestnikami lub poszkodowanymi w wypadkach drogowych na terenie Bośni i Hercegowiny. Nie będzie miało w tym przypadku znaczenia, czy byliby oni kierowcami, pasażerami, pieszymi czy rowerzystami. Zgodnie z umową, Biuro Narodowe Bośni i Hercegowiny udzieli im niezbędnej pomocy w przypadku, gdyby będą uczestnikami wypadków na terenie tego kraju, analogicznie jak ma to miejsce na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego ? mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

W ramach umowy gwarantowane jest na terenie Bośni i Hercegowiny m.in. ustalenie danych sprawcy wypadku, ubezpieczyciela, czy też uzyskanie protokołu tamtejszej Policji oraz ustalenia odpowiedzialności cywilnej. Analogiczny zakres pomocy przysługiwać będzie obywatelom Bośni i Hercegowiny podróżującym w naszym kraju.

 

- Umowa ma duże znaczenie z uwagi na szybko rosnący ruch turystyczny z naszego kraju do Bośni i Hercegowiny. Coraz więcej Polaków odwiedza ten kraj, bądź też podróżuje tranzytem do Dubrownika, czy też coraz popularniejszej wśród turystów Czarnogóry. Z tego właśnie powodu widzimy konieczność zabezpieczenia interesów naszych współobywateli, którzy mogą zostać poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych ? dodał Mariusz Wichtowski.

 

Obecnie Polska ma podpisane tego rodzaju umowy także z pięcioma innymi krajami spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Białorusią, Marokiem, Rosją, Turcją i Ukrainą.