Aktualności

Mar 23

Francuski ubezpieczyciel w przymusowej likwidacji

Francuski nadzór finansowy Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution (ACPR) cofnął licencję na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej firmie La Mutuelle des Transports Assurances (MTA), działającej jako towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych. Zdecydował także o przymusowej likwidacji ubezpieczyciela.

MTA specjalizowało się m.in. w ubezpieczeniach podmiotów transportu publicznego, takich jak taksówki, ambulansy czy karetki. Świadczyło także usługi ubezpieczeniowe na rzecz rynku wynajmu pojazdów.

W ostatnich miesiącach firma borykała się z problemami finansowymi. Nie spełniła minimalnych wymogów kapitałowych, określonych w normach Solvency I i Solvency II, co stało się bezpośrednią przyczyną przymusowej likwidacji.

W tej sytuacji uczestnictwo w zdarzeniu, którego sprawca posiadał polisę wystawioną przez MTA, rodzi konieczność postępowania w szczególny sposób.

1. W przypadku szkód spowodowanych przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w MTA na terenie Polski, poszkodowani mogą zgłaszać swoje roszczenia do:

a) Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

b) lub agentów PBUK: PZU SA bądź TUiR WARTA SA.

2. W przypadku szkód spowodowanych przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w MTA na terenie Francji, poszkodowani mogą zgłaszać swoje roszczenia bezpośrednio do:

Likwidatora MTA
Philippe Bonin
28 rue Cambacérčs
78005 Paris
Francja

3. W przypadku szkód spowodowanych przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w MTA na terenie innych krajów niż Francja, poszkodowani mogą zgłaszać swoje roszczenia do:

a) Biur Narodowych Systemu Zielonej Karty krajów miejsca zdarzenia. Wykaz Biur znajduje się na stronie PBUK w zakładce System Zielonej Karty / Biura Narodowe - http://pbuk.pl/pl/system-zielonej-karty/biura-narodowe,

b) Likwidatora MTA.

W odniesieniu do szkód spowodowanych przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w MTA, mających miejsce poza Polską, nie ma możliwości skierowania roszczenia do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, działającego jako organ odszkodowawczy. Przepisy Dyrektywy Komunikacyjnej nie przewidują właściwości organów odszkodowawczych w przypadku likwidacji lub niewypłacalności ubezpieczycieli.

Jednak w razie pytań lub wątpliwości ze strony poszkodowanych, PBUK udzieli niezbędnych informacji na temat postępowania w przypadku uczestnictwa w zdarzeniu spowodowanym przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w MTA.

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...