Aktualności

Lip 10

Grecki ubezpieczyciel w likwidacji

Grecki nadzór finansowy cofnął licencję na prowadzenie działalności przez spółki z grupy Life International: życiową i majątkową. Oba towarzystwa postawiono w stan likwidacji.

Bank of Greece, pełniący rolę greckiego organu nadzoru finansowego, wydał ostateczną decyzję cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej przez spółki z grupy Life International: życiową ? Life International Life Insurance Company SA i zależną od niej majątkową ? Life International General Insurance Company SA.

 

Podmioty nie spełniały wymogów finansowych dla prowadzenia działalności ubezpieczeniowej na rynku greckim. Oba towarzystwa postawiono w stan likwidacji.

 

Life International General Insurance Company SA prowadziło m.in. obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dlatego istnieje możliwość, że poszkodowanymi w ewentualnych wypadkach spowodowanych przez ubezpieczonych w tej firmie mogą być obywatele i rezydenci z Polski. Dotyczy to zarówno zdarzeń, które mogły zaistnieć na terenie naszego kraju, jak i poza jego granicami.

 

W tej sytuacji uczestnictwo w zdarzeniu, którego sprawca posiadał polisę wystawioną przez Life International, rodzi konieczność postępowania w szczególny sposób.

 

1. W przypadku szkód spowodowanych przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w Life International na terenie Polski, poszkodowani mogą zgłaszać swoje roszczenia do:

a) Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
b) lub agentów PBUK: PZU SA bądź TUiR WARTA SA.

2. W przypadku szkód spowodowanych przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w Life International na terenie Grecji, poszkodowani mogą zgłaszać swoje roszczenia bezpośrednio do:
Greckiego funduszu gwarancyjnego - Auxiliary Fund Insurance of Liability
Dionisiou Areopagitou & 1, Makri Str, Athens, GR-11742
tel.: [30](210)3327400
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., strona internetowa: www.epikef.gr

3. W przypadku szkód spowodowanych przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w Life International na terenie innych krajów niż Grecja, poszkodowani mogą zgłaszać swoje roszczenia do Biur Narodowych Systemu Zielonej Karty krajów miejsca zdarzenia. Wykaz Biur znajduje się na stronie PBUK w zakładce System Zielonej Karty / Biura Narodowe ? http://pbuk.pl/pl/system-zielonej-karty/biura-narodowe.

 

W odniesieniu do szkód spowodowanych przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w Life International, mających miejsce poza Polską, nie ma możliwości skierowania roszczenia do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, działającego jako organ odszkodowawczy. Przepisy Dyrektywy Komunikacyjnej nie przewidują właściwości organów odszkodowawczych w przypadku likwidacji lub niewypłacalności ubezpieczycieli.

 

Jednak w razie pytań lub wątpliwości ze strony poszkodowanych, PBUK udzieli niezbędnych informacji na temat postępowania w przypadku uczestnictwa w zdarzeniu spowodowanym przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w Life International.

 

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...