Aktualności

Sty 07

Upadłość ubezpieczyciela w Andorze

Działające w Andorze towarzystwo ubezpieczeniowe Assegurances Generals SA zostało postawione przez tamtejszy nadzór finansowy w stan upadłości. Poszkodowanym w wypadkach spowodowanych na terenie Polski przez kierujących ubezpieczonych w tym zakładzie gwarancji uzyskania odszkodowania udziela Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W przypadku zdarzeń zaistniałych w pozostałych krajach EOG, Serbii i Szwajcarii roszczenia można zgłaszać do Biur Narodowych Systemu Zielonej Karty, właściwych dla kraju miejsca zdarzenia.

 

 

Nadzór Finansowy Andory (Autoritat Financera Andorrana - AFA) poinformował, że decyzją sądu w stan upadłości postawione zostało towarzystwo ubezpieczeniowe Assegurances Generals SA. Poszkodowani w wypadkach spowodowanych przez kierujących pojazdami ubezpieczonymi w tym zakładzie, nie muszą się jednak martwić o odszkodowania.

 

Mimo że Andora nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jest członkiem Porozumienia Gwarancyjnego w ramach Systemu Zielonek Karty.  Oznacza to, że poruszający się pojazdami zarejestrowanymi w tym kraju mogą wjeżdżać na drogi obszaru EOG, Serbii i Szwajcarii bez konieczności posiadania certyfikatu Zielonej kary.

 

- We wszystkich przypadkach zdarzeń zaistniałych na terenie Polski, spowodowanych przez kierujących ubezpieczonych w tym towarzystwie, gwarancji uzyskania stosownego odszkodowania udziela Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To do niego należy zgłaszać wszelkie roszczenia w tego typu sprawach. Zarówno okres przedawnienia, jak i zakres świadczeń wynikających z takich wypadków określa prawo polskie - wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

- W przypadku zdarzeń zaistniałych w pozostałych krajach EOG, Serbii i Szwajcarii roszczenia można zgłaszać do Biur Narodowych Systemu Zielonej Karty, właściwych dla kraju miejsca zdarzenia - dodaje Mariusz Wichtowski.

Lista Biur Narodowych i ich dane adresowe można znaleźć na stronie internetowej PBUK: https://pbuk.pl/system-zielonej-karty/biura-narodowe. Rozpatrywanie roszczeń odbywać się będzie wg prawa właściwego dla kraju miejsca zdarzenia.

 

W przypadku zdarzeń zaistniałych na terenie Andory, z winy ubezpieczonego w Assegurances Generals SA, roszczenia powinny zostać zgłoszone do 28 stycznia 2020 r., bezpośrednio do likwidatora upadłego towarzystwa ubezpieczeniowego:

Autoritat Financera Andorrana, Carrer Bonaventura Armengol 10, Edifici Montclar, Block 2, 4th Floor, Andorra la Vella (AD500), email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Stosowne roszczenie powinno zawierać:

  1. dane roszczącego (imię I nazwisko, nr i seria paszportu, dokładny adres i nr telefonu)
  2. określenie roszczenia (np. szkoda rzeczowa, szkoda osobowa - z opisem)
  3. Wysokość roszczenia

Dokumenty (wypełniony wniosek - dostępny w PBUK, dokumentację szkodową w tym zdjęcia, kopię dowodu osobistego lub paszportu) mogą zostać przesłane drogą mailową w formacie PDF. 

 

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych służy pomocą w przypadku dodatkowych pytań i wątpliwości: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: (22) 551 51 00, ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa.

 

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...