Aktualności

Sty 27

Brexit a szkody transgraniczne

Dotychczasowe zasady podróżowania do lub z Wielkiej Brytanii, jak i zasady związane z regulacją szkód transgranicznych z udziałem rezydentów lub pojazdów zarejestrowanych w Zjednoczonym Królestwie, będą obowiązywać do końca okresu przejściowego w procesie opuszczania przez ten kraj Unii Europejskiej. Dopiero po jego zakończeniu zaistnieją potencjalne skutki w odniesieniu do członkostwa Biura Brytyjskiego w Systemie Zielonej Karty, jak i obowiązywania prawa wspólnotowego w relacjach z tym państwem i jego obywatelami, w tym wynikające z Dyrektywy Komunikacyjnej.

 

Zgodnie z osiągniętym z Komisją Europejską porozumieniem Zjednoczone Królestwo formalnie wystąpi z Unii Europejskiej z dniem 31 stycznia 2020 r. Zarazem wprowadzony zostanie okres przejściowy, który zakończy się w dniu 31 grudnia 2020 r. z ewentualną możliwością jego jednokrotnego przedłużenia.

 

- Potencjalne skutki w odniesieniu do członkostwa Biura Brytyjskiego w Systemie Zielonej Karty, jak i obowiązywania prawa wspólnotowego w relacjach z tym państwem i jego obywatelami - w tym wynikające z Dyrektywy Komunikacyjnej, zaistnieją dopiero po zakończeniu okresu przejściowego - wyjaśnia Mariusz Wichtowski, Prezes Zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

- W czasie trwania okresu przejściowego od 1 lutego do 31 grudnia 2020 roku będą mieć zastosowanie dotychczasowe zasady podróżowania do ze Zjednoczonego Królestwa, jak i zasady związane z regulacją szkód transgranicznych z udziałem rezydentów lub pojazdów zarejestrowanych w Zjednoczonym Królestwie - dodaje Mariusz Wichtowski.

 

Oznacza to między innymi, że w okresie przejściowym:

1.      Podróżujący pojazdami zarejestrowanymi w Zjednoczonym Królestwie mogą na dotychczasowych zasadach wjeżdżać na terytorium Polski oraz całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

2.      Podróżujący pojazdami zarejestrowanymi w Polsce mogą wjeżdżać na terytorium Zjednoczonego Królestwa  na dotychczasowych zasadach. Mając jednak na uwadze zapewnienie niezakłóconego przejazdu,

bądź też pobytu na terytorium Zjednoczonego Królestwa, rekomendujemy posiadanie przy sobie oryginału ważnego dowodu ubezpieczenia pojazdu (polisa), bądź też certyfikatu Zielonej Karty, który można uzyskać w zakładzie ubezpieczeń,

w którym pojazd został uprzednio ubezpieczony w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego.

3.      Nie ulegną zmianie jakiekolwiek zasady w zakresie zgłaszania i likwidacji szkód transgranicznych z udziałem pojazdów zarejestrowanych w Zjednoczonym Królestwie.

 

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych służy zmotoryzowanym pomocą i informacjami w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w omawianym zakresie:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: 22/551 51 00

adres: ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa

 

 

Kontakt dla mediów

Mikołaj Skorupski

tel. +48 501 330 753
e-mail:

Materiały informacyjne
Zielona Karta
Zielona Karta

Kontakt

PBUK

ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel:+48 (22) 551 51 00
e-mail: pbuk@pbuk.pl
więcej...