Organ odszkodowawczy Czwarta Dyrektywa w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych powołała do życia instytucję Organu odszkodowawczego, którego funkcję na terenie Polski pełni, na mocy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK z 22 maja 2003r, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Czwarta Dyrektywa w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych powołała do życia instytucję Organu odszkodowawczego, którego funkcję na terenie Polski pełni, na mocy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK z 22 maja 2003r, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Instytucja ta z zasady podejmuje działania w przypadku, jeżeli zakład ubezpieczeń nie wypełnia, określonych normami Dyrektywy, obowiązków.

Organ odszkodowawczy rozpatruje roszczenia powstałe w związku z ruchem pojazdów zarejestrowanych na terytorium państw EOG, jeżeli:

  • wypadek wydarzył się na terenie państwa należącego do EOG, innego niż miejsce zamieszkania poszkodowanego,
  • wypadek wydarzył się na terenie państwa trzeciego, należącego do Systemu Zielonej Karty.
Organ odszkodowawczy przystępuje do rozpatrzenia roszczenia w przypadku, gdy:
  • zakład ubezpieczeń (lub jego reprezentant ds. roszczeń) nie udzielił w terminie trzech miesięcy od zgłoszenia szkody odpowiedzi na zgłoszone roszczenie wraz z uzasadnieniem,
  • zakład ubezpieczeń nie ustanowił reprezentanta ds. roszczeń w kraju poszkodowanego,
  • w terminie dwóch miesięcy od daty wypadku nie udało się ustalić zakładu ubezpieczeń odpowiedzialnego za szkodę.

Organ odszkodowawczy przystępuje do działania na wniosek poszkodowanego, w terminie dwóch miesięcy od zgłoszenia roszczenia w Organie odszkodowawczym, jeżeli w tym okresie zakład ubezpieczeń (lub jego reprezentant ds. roszczeń) nie przedstawił poszkodowanemu odpowiedzi z uzasadnieniem na zgłoszone roszczenie.

Organ odszkodowawczy nie rozpatruje roszczeń, jeżeli poszkodowany wystąpił na drogę sądową przeciwko zakładowi ubezpieczeń, w którym sprawca miał wykupioną polisę ubezpieczenia OC.