Druk wspólnego zgłoszenia szkody

Wspólne zgłoszenie szkody Stłuczka może się przytrafić nawet najbardziej wytrawnemu kierowcy. Spowodować ją mogą bowiem inni uczestnicy ruchu drogowego. Zawsze jest to sytuacja nieprzyjemna i stresująca. Warto więc być na nią przygotowanym i przed wyruszeniem w trasę zadać sobie kilka pytań:

  • jak opisać ubezpieczycielowi przebieg ewentualnego zdarzenia?
  • jak się porozumieć ze sprawcą, który nie mówi po polsku?
  • jak zgłosić kolizję, do której doszło za granicą?

Jeżeli do wypadku doszło w Polsce i nikt w nim nie ucierpiał, nie jest wymagana interwencja policji. Należy zatem sporządzić ze sprawcą oświadczenie o okolicznościach zdarzenia.

Co innego, jeśli do zdarzenia doszło na drodze w innym kraju. Są kraje, w których do każdej stłuczki potrzebne jest wezwanie patrolu, jednak w większości państw UE nie jest to konieczne.

Niezależnie od tego, gdzie doszło do zdarzenia, do opisania jego przebiegu bardzo przydatny jest udostępniony poniżej druk Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym. Z jego pomocą obaj uczestnicy mogą przedstawić okoliczności i potwierdzić je własnoręcznymi podpisami.

Formularz jest uniwersalny. Przygotowany został w dwóch językach: polskim i angielskim. Umożliwia uczestnikom zdarzenia przedstawienie swoich wersji.

Przydatne będzie także zdjęcie pojazdu sprawcy, na którym widoczne będą tablice rejestracyjne oraz dokumentów ubezpieczenia.

Pliki do pobrania

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym
wersja polska
1,1 MB
wersja polsko-angielska
1,95 MB

Jeśli wypadek miał miejsce w Polsce, sprawdźmy też na stronie internetowej PBUK czy ubezpieczyciel sprawcy ma polskiego przedstawiciela (korespondenta) http://pbuk.pl/pl/lista-korespondentow oraz który z polskich ubezpieczycieli pełni tę funkcję. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawcy ma korespondenta w naszym kraju, szkodę należy zgłosić u niego. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawcy nie ma korespondenta w Polsce, należy zgłosić szkodę w PZU lub Warcie. Jeżeli natomiast nie udało się ustalić ubezpieczyciela sprawcy, trzeba będzie skontaktować się z PBUK.

Jeśli zaś do wypadku doszło za granicą, sposób postępowania zależy od przepisów obowiązujących w kraju, w którym miał on miejsce. W większości państw UE, w przypadku zwykłej kolizji (bez ofiar lub rannych) nie ma obowiązku wzywania Policji. Wystarczy jeżeli uczestnicy zdarzenia spiszą wspólne zgłoszenie szkody. Postępowanie w takiej sytuacji zostało także opisane na stronach PBUK http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica

Lista reprezentantów Lista korespondentów Reklamacje
Postępowanie w razie wypadku

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone PBUK | realizacja: 3wstudio.pl